ΑΕΛ-ΑΕΚ 0-0: Πήραν ότι έδωσαν…

ΑΕΛ-ΑΕΚ 0-0: Πήραν ότι έδωσαν...

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι σε φάσεις και ρυθμό, ΑΕΛ και ΑΕΚ συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία με 0-0 στο Τσίρειο Στάδιο για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στην κορυφή της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, ενώ στους 29 πήγε η ΑΕΛ.

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στη Λεμεσό. Η ΑΕΛ κράτησε περισσότερο την μπάλα στα αρχικά στάδια του αγώνα και είχε μια καλή σέντρα του Αβραάμ στο 5’, την οποία απομάκρυνε ο Πάμπλο με γροθιές. Στο 6’, ο Ακοράν έκανε την σέντρα και ο Τομάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 18’, ο Τομάς έπιασε μια καλύτερη κεφαλιά που απέκρουσε σταθερά ο Βοζίνια. Στο 28’, ο Νέλσον αντικατέστησε στον αγώνα τον Αντωνιάδη, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα στον προσαγωγό. Στο 29’ η ΑΕΚ έχασε πολύ καλή ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Ο Φλοριάν απέφυγε από πολύ πλάγια τον Βοζίνια που βγήκε πολύ μακριά από την εστία του, αλλά έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ μόλις άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, έτσι, στο ισόπαλο 0-0 σ’ ένα ματς χωρίς τις πολλές φάσεις.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φλοριάν από πολύ πλάγια μέσα στη περιοχή, έκανε το δυνατό πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 62’, ο Αβραάμ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Λαφράνς με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Ακοράν βγήκε σε τετ α τετ με τον Βοζίνια, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΛ τον πρόλαβε πριν τον αποφύγει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λαρένα έπιασε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, που έδιωξε ο Βοζίνια σε κόρνερ. Στο 73’, ο Πάμπλο απέκρουσε σταθερά το σουτ του Σίλβα εκτός περιοχής, ενώ ο Βοζίνια τρία λεπτά αργότερα έπραξε το ίδιο και στο σουτ του Ακοράν. Στο 90+2′ η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι σε παράβαση του Τρισκόφσκι στον Αβραάμ και φάνηκε ότι υπήρχε επαφή. Η παράβαση όμως δεν δόθηκε από τον διαιτητή Νικολάου και έτσι, η ισοπαλία “σφράγισε” τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αβραάμ, Φιντέλις, Λαφράνς, Μέσκα (76′ Αρουαμπαρένα), Αϊρόσα, Σάσι, Μιτρέα, Αλταίρ (85′ Μαύρου), Γουίλερ (69′ Σίλβα), Σοάρες

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης (28′ Νέλσον), Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα (90′ Τρουγιόλς), Ακοράν, Τομάς (86′ Σόρια), Τρισκόφσκι, Μουρίγιο, Λαμπάν, Φλοριάν