ΑΕΛ-Ερμής 1-0: Ένα γκολ που την φέρνει πιο κοντά στην Ευρώπη

By Andreas Andreou — February 07, 2018

Ένα γκολ του Νταβίδ Τεσέιρα στο 18’ ήταν αρκετό για να κερδίσει η ΑΕΛ τον Ερμή και να πλησιάσει στο πεντάποντο την τέταρτη Ανόρθωση. Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

aelermisgola

Η εικόνα του αγώνα

Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ επέστρεψε στο σχήμα με έναν επιθετικό, με τον Τεσέιρα στην ενδεκάδα και τον Μαύρου στον πάγκο. Η ομάδα του μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 17 λεπτά είχε τρεις ευκαιρίες με τον Τεσέιρα.

Οι δύο προήλθαν από εκτελέσεις κόρνερ του Μπενίτεθ και αυτή στο 18’ ήταν η τυχερή για την ΑΕΛ, καθώς με γυριστό σουτ ο Ουρουγουανός φορ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η ομάδα της Λεμεσού θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 23’ μετά από νέο επικίνδυνο γύρισμα του Μπενίτεθ που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Τεσέιρα.

Μετά το 25άλεπτο ο Ερμής ανέβηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι, χάνοντας ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Ωστόσο και ο Εμεγκάρα και ο Ψάλτης ήταν άστοχοι στις κυριότερες από αυτές στο 27’ και στο 30’.

Λιγότερες οι καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ερμή να απειλεί στο 50′ με τον Εμεγκάρα και την ΑΕΛ να φτάνει κοντά στο 2-0 με κεφαλιά του Μιτρέα που σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι μετά και από απόκρουση του Αραμπατζή (63′).

Δοκάρι είχε και ο Ερμής στο 75′ με τον Εμεγκάρα, με τους “φτεροπόδαρους” να απειλούν εκ νέου για την ισοφάριση. Η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να “κλειδώσει” τη νίκη ούτε στο 81′ με τον Αραμπατζή να διώχνει το σουτ του Αϊρόσα. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την ΑΕΛνα παίρνει τη νίκη με 1-0 και τον Ερμή να μένει με τις εντυπώσεις.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Αϊρόσα, Μιτρέα, Γουίλερ, Σοάρες, Λεάντρο Σίλβα, Φιντέλις (66′ Ρομάν), Μάνου Τόρες, Μπενίτεθ (77′ Σάσι), Τεσέιρα (86′ Μαύρου).

Ερμής: Αραμπατζής, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ (62′ Κωνσταντίνου), Εμεγκάρα, Αρτάμπε, Τσίνα (68′ Τσούμου), Νταμτσέφσκι, Ψάλτης, Μπάουμαν (71′ Ράντου), Μοντέιρο, Κυπριανού.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τεϊσέιρα / Ταραλίδης