Αλκή – Πάφος 2-1: Ανατροπή με τον συνήθης ύποπτο

Αλκή - Πάφος 2-1: Ανατροπή με τον συνήθης ύποπτο

Σ’ ένα παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό και ανοιχτό ποδόσφαιρο και από τις δυο ομάδες η Αλκή επικράτησε με 2-1 επί της Πάφου. Η Πάφος ήταν αυτή που προηγήθηκε με το πρώτο τέρμα του Σικόρσκι στο πρωτάθλημα, ενώ ο Φαμπρίτσιο σκόραρε δυο φορές κάνοντας την ανατροπή για την ομάδα του.

b_result

Α’ ημίχρονο

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες έπαιξαν με ταχύτητα και ανοιχτά. Παρά το γεγονός αυτό τόσο η Αλκή όσο και η Πάφος δυσκολεύονταν πολύ στον να σημειώσουν τελικές ευκαιρίες. Μάλιστα στο 23’ όταν και ήρθε η πρώτη τελική της Πάφο αυτή ήταν γκολ. Βέβαια το τέρμα και η ευκαιρία ήρθαν από τραγικό λάθος του Ιτούα, ο οποίος επέστρεψε τη μπάλα στον Πάρντο πολύ άσχημα με αποτέλεσμα ο Σικόρσκι να κερδίζει τη μπάλα και να πλασάρει ωραία για το 1-0. Στο 37’ είχαμε την επέμβαση του αγώνα από τον Πάρντο. Ο Μπρουλς εκτέλεσε ένα φάουλ από εξαιρετικό σημείο, όμως ο Πάρντο με μια εκτίναξη έπιασε τη μπάλα εντυπωσιακά στην αριστερή γωνιά του. Η απάντηση της Αλκής ήταν άμεση καθώς δυο λεπτά αργότερα και μετά από φάουλ του Φραγκέσκου, ο Φαμπρίτσιο με προβολή έγραψε το 1-1. Τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου καταγράφηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπιλάλ εκτέλεσε ένα φάουλ από εξαιρετική θέση (ένα βήμα έξω από την περιοχή του Κόπριβετς), όμως η μπάλα έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια του πορτιέρο της Πάφου.

Β’ ημίχρονο

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 49’ ο Φαμπρίτσιο έπιασε τη κεφαλιά μετά από μπαλιά του Σεμέδο, όμως ο Κόπριβετς του είπε όχι. Η απάντηση της Πάφου ήρθε στο 53’ όταν η κεφαλιά του Καμαρά πέρασε έξω. Δέκα λεπτά αργότερα ο Φαμπρίτσιο βρέθηκε σε θέση βολής από αριστερά στην περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Κόπριβετς είπε όχι. Στο 68’ έγινε μια σέντρα – σουτ του Ντουβεντρού, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ο Ανδρέου έκανε το σουτ εξ’ επαφής και ο Κόπριβετς έκανε σπουδαία απόκρουση. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Αλκή έφερε τα πάνω κάτω όταν μετά από εξαιρετική κούρσα του Ντουβεντρού από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Φαμπρίτσιο μόνος και ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Κόπριβετς. Στο 90+2 ο Σικόρσκι βρέθηκε στην περιοχή, γύρισε ανάμεσα σε δυο αμυντικούς όμως δεν κατάφερε να κάνει το σουτ.

Ενδεκάδες:

Αλκή (Δαμιανού): Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Ενγκομό, Σεμέδο, Χαρής, Αντρέου, Ιτούα, Φαμπρίτσιο, Μπιλάλ, Ντιακιτέ

Πάφος (Έλσνερ): Κόπριβετς, Ντομίνγκεζ, Χόριτς, Σικόρσκι, Μπρουλς, Ντεούλ, Γκάμποβς, Φυλακτού, Καμαρά, Γιάνζα, Μεχντί

Σκόρερς: Φαμπρίτσιο (2x) / Σικόρσκι

Κίτρινες Κάρτες: Ενγκομό (6η), Χαραλάμπους / Χόριτς, Ντομίνγκεζ