ΑΠΟΕΛ-Απόλλωνας 1-2: Ανατροπή με δέκα!

By Andreas Andreou — August 09, 2017

Το «back to back» επί του ΑΠΟΕΛ και στο Σούπερ Καπ έκανε ο Απόλλωνας! Απίστευτοι οι κυπελλούχοι που παίζοντας με δέκα παίκτες από το 71′ έφτασαν στην ισοφάριση με γκολάρα του Ντα Σίλβα στο 78′ και στο 1-2 με τον Σκέμπρι στο 87′. Τρίτη κατάκτηση αυτού του τίτλου στην ιστορία των κυανόλευκων.

Εικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και είχε την περισσότερη κατοχή της μπάλας με τους κυπελλούχους να δείχνουν από νωρίς τις απειλητικές τους διαθέσεις.

Στο 4′ ήταν η άστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα από καλό σημείο, στο 7′ το τετ-α-τετ του Σαρδινέρο με τον Πάρντο και η απόπειρα «κρεμάσματος» του τελευταίου από τον πρώτο. Ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας βρήκαν πρώτοι το δρόμο προς τα δίκτυα όταν στο 8′ ο Εφραίμ πήρε την πάσα από τον Εμπεσίλιο και από θέση βολής έγραψε το 1-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν πιο γρήγορο και ανοικτό ποδόσφαιρο. Παρά το 1-0 ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να είναι πιο απειλητικός από τους γαλαζοκίτρινους.

Η ομάδα της Λεμεσού έψαξε για το γκολ της ισοφάρισης και φλέρταρε με το 1-1 στο 27′ με τον Γιάκολις και στο 40′ με τον Ζελάγια.

Σε γενικές γραμμές και οι δύο ομάδες δικαούνταν από ένα γκολ στο πρώτο ημίχονο, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο ουσιαστικός στις ευκαιρίες που βρήκε μπροστά του.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από εκεί που έμεινε ξεκίνησε το β’ μέρος του αγώνα με τον Απόλλωνα να συνεχίζει να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης και να διατηρεί την κατοχή της μπάλας.

Στο 48′ ο Σκέμπρι που μπήκε στο ημίχρονο στο παιχνίδι με καλό γυριστό εντός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 55′ η ομάδα της Λεμεσού ζήτησε πέναλτι για πτώση του ίδιου εντός περιοχής μετά από επαφή με τον Μοράις με τον τηλεοπτικό φακό να διαψεύδει την απόφαση του διαιτητή.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο ρυθμός του παιχνιδιού κατέβηκε και σε συνδυασμό και με την κούραση και την υψηλή θερμοκρασία και υγρασία οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων επικεντρώθηκαν περισσότερο σε ένα παιχνίδι κέντρου και τακτικής. Από την πλευρά του ο ΑΠΟΕΛ επιδίωξε να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα, ενώ από την άλλη οι ποδοσφαιριστές των κυπελλούχων προσπάθησαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα με κάθετες κυρίως μπαλιές.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Απόλλωνας δύσκολα θα ξαναέμπαινε στο παιχνίδι καθώς έμεινε με δέκα παίκτες από το 71′ μετά από αποβολή του Βασιλείου, ο Άλεξ Ντα Σίλβα με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 35 μέτρα στο 78′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Λεμεσού ζήτησε περισσότερο το δεύτερο γκολ και το πέτυχε ο Σκέμπρι τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ενενηνταλέπτου.

Συνθέσεις

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Αντωνίου, Μερκής (83΄ Μακρής), Ρουέδα, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Φαρίας, Εμπεσίλιο (61΄ Ποτέ), Ορ, Εφραίμ (68΄ Αλωνεύτης)

Στον πάγκο: Βάτερμαν, Λάγο, Αρτυματάς, Βάντερ, Ανδρέου, Ντε Καμάργκο, Γκρούμπατς

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Σακέτι, Βασιλείου, Σπόλιαριτς (74΄ Σαντάνα), Ντα Σίλβα, Σαρδινέρο, Γιάκολις (46΄ Σκέμπρι), Ζελάγια (59΄ Μαγκλίτσα)