ΑΠΟΕΛ-Σλάβια Πράγας 2-0: Πετάει για τ’ αστέρια

By Andreas Andreou — August 15, 2017

Ένα δεκάλεπτο-φωτιά αρκούσε στον ΑΠΟΕΛ για να πάρει σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ! Ο Ντε Καμάργκο στο 2’ και ο Αλωνεύτης με πανέμορφο γκολ στο 10’ διαμόρφωσαν το 2-0 επί της Σλάβια Πράγας και οι «γαλαζοκίτρινοι» πάνε στην Τσεχία την επόμενη εβδομάδα με το βλέμμα… στα αστέρια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης!

Νίκη με «καθαρό» σκορ ήθελε ο ΑΠΟΕΛ και την πέτυχε χάρη στην αποτελεσματικότητά του στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αντέχοντας και στην πίεση που άσκησε η Σλάβια, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε και δοκάρι (77’).

Η εικόνα του αγώνα

Με δύο αλλαγές σε σχέση με τη ρεβάνς με τη Βιτορούλ παρέταξε ο Γιώργος Δώνης τον ΑΠΟΕΛ στο πρώτο παιχνίδι με τη Σλάβια Πράγας. Η είσοδος του Εμπεσίλιο αντί του Μπερτόλιο ήταν αναμενόμενη, ενώ στη θέση του Βάντερ αγωνίστηκε ο Ορ. Αίσθηση προκάλεσε η απουσία του Εφραίμ από το αρχικό σχήμα.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος προηγήθηκε πριν συμπληρωθεί το δίλεπτο! Μετά από κόρνερ του Εμπεσίλιο και κοντινή προβολή του Ντε Καμάργκο οι “γαλαζοκίτρινοι” πήραν κεφάλι στο σκορ και έβαλαν πίεση από νωρίς στη Σλάβια.

Άκρως αποτελεσματικός ο ΑΠΟΕΛ, έκανε γκολ και τη δεύτερη ευκαιρία του. Στο 10′ σε αντεπίθεση ο Εμπεσίλιο βρήκε τον Αλωνεύτη από αριστερά κι αυτός μπήκε στην περιοχή και με ψηλοκρεμαστό σουτ έβαλε ένα πανέμορφο γκολ για το 2-0.

Προσπάθησε να αντιδράσει η Σλάβια από το σοκ των δύο γρήγορων γκολ του ΑΠΟΕΛ, αλλά άργησε να φτάσει στην αντίπαλη εστία. Είχε δύο καλές στιγμές στο δίλεπτο 23-24′, αλλά η πρώτη της πραγματικά μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 36′, εκεί όπου χρειάστηκε να κάνει μεγάλη επέμβαση ο Βάτερμαν σε σουτ του Φρίντριχ.

Μία ακόμη ενέργεια που ξεκίνησε από τον αναγεννημένο Εμπεσίλιο είχε αποδέκτη τον Ντε Καμάργκο, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Λαστούβκα σε κόρνερ στο 45′ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 2-0 και τη Σλάβια να ξεκινά το δεύτερο με αλλαγή.

Νωρίς έγινε και η πρώτη αλλαγή από τον Γιώργο Δώνη με τον Εφραίμ στη θέση του Ορ (52′). Οι Τσέχοι μπήκαν πιο πιεστικά στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να δημιουργούν ξεκάθαρες ευκαιρίες. Μέχρι το 59′ όπου απείλησε εις διπλούν με τον Χουσμπάουερ, υποχρεώνοντας τον Βάτερμαν να επέμβει.

Η δεύτερη κίνηση του Δώνη αφορούσε την ενίσχυση του κέντρου με τον… ξεχασμένο Φαρίας να ντεμπουτάρει. Η Σλάβια συνέχισε να ψάχνει το γκολ και παραλίγο να το βρει στο 77′, όταν το σουτ του Μεσάνοβιτς σταμάτησε στο δοκάρι. Η τελευταία κίνηση από πλευράς Δώνη ήταν η είσοδος του Μπερτόλιο στο τελευταίο δεκάλεπτο αντί του θετικού Εμπεσίλιο.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Καρλάο, Ρουέδα, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (83′ Μπερτόλιο), Ορ (52′ Εφραίμ), Αλωνεύτης (67′ Φαρίας), Ντε Καμάργκο.

Σλάβια Πράγας: Λαστούβκα, Γιούγκας, Χουσμπάουερ, Νγκατζούι, Φαν Μπιούρεν (46′ Ζμρχαλ), Στοχ (79′ Σικόρα), Μπορίλ, Σκόντα, Σούτσεχ, Φρίντριχ, Ροτάν (70′ Μεσάνοβιτς).

Κίτρινες: Ντε Καμάργκο, Καρλάο / Ροτάν.