Απόλλων-ΑΕΚ 2-0: Στο φινάλε βρήκε και τα γκολ

Με δύο γκολ στο τέλος ο Απόλλωνας επιβλήθηκε με 2-0 της ΑΕΚ βρίσκοντας στο φινάλε την αποτελεσματικότητα που του έλειπε στο υπόλοιπο παιχνίδι. Σταθερά στο -2 από τον ΑΠΟΕΛ οι “γαλάζιοι”, έχασε έδαφος η ΑΕΚ που είναι στο -8 πλέον.

Η εικόνα του αγώνα

Από το πρώτο ημίχρονο έλειπε το γκολ, αλλά όχι ο καλός ρυθμός και οι φάσεις, με τις περισσότερες ευκαιρίες να γίνονται και να χάνονται από τον Απόλλωνα.

Αν και η πρώτη φάση δημιουργήθηκε από την ΑΕΚ με σουτ του Τρισκόφσκι (2’), οι «γαλάζιοι» ήταν πιο επικίνδυνοι στη συνέχεια. Ο Μάγκλιτσα βρέθηκε κοντά στο γκολ (5’, 19’), αλλά είτε ήταν αναποτελεσματικός είτε έχανε το κοντρόλ. Άστοχος ήταν και ο Σαρδινέρο, με τον Χουάν Πάμπλο να αποκρούει το σουτ του (14’).

Ακόμη πιο εντυπωσιακή ήταν η επέμβαση του γκολκίπερ της ΑΕΚ σε φάουλ του Ζάντερ στο 26’. Από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Ζοάο Πέδρο βρέθηκε κοντά στο 1-0 ο Άλεφ, αλλά η κεφαλιά του αποκρούστηκε από το κεφάλι του Μοΐσοφ προ του τέρματος.

Λιγότερες οι κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς αυξανόταν η πίεση στις δύο ομάδες που χρειάζονταν τη νίκη. Ο Παπουλής ήταν ο βασικός εκφραστής των επιθέσεων του Απόλλωνα στο σημείο αυτό, με την ΑΕΚ να απειλεί για πρώτη φορά στο 62’ και να φτάνει κοντά στο 0-1: έσωσε τους «γαλάζιους» ο Ζάντερ, όταν ο Φλοριάν έβγαλε τετ-α-τετ με τον Βάλε τον Τρισκόφσκι.

Η ΑΕΚ συνέχισε χωρίς τον Φλοριάν στο τελευταίο εικοσάλεπτο, καθώς ο αρχισκόρερ της τραυματίστηκε. Ο Απόλλωνας ενέτεινε την πίεσή του, αλλά ο Χουάν Πάμπλο έδειχνε ανίκητος. Στο 72′ έσωσε εξ’ επαφής κεφαλιά του Ζελάγια και στο 74′ στο πρώτο του λάθος στο παιχνίδι πρόλαβε και διόρθωσε, μπλοκάροντας σουτ του Ζελάγια.

Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που έψαξε το γκολ μέχρι το τέλος. Και δικαιώθηκε για την επιμονή του, καθώς στα τελευταία λεπτά ήταν αποτελεσματικός. Αρχικά στο 90′ με εξαιρετικό φάουλ του Μάρκοβιτς και στο 95′ με τον Ζελάγια να κλειδώνει τη νίκη διαμορφώνοντας το 2-0.

Συνθέσεις:

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Σατσέτι, Άλεφ, Σαρδινέρο (78′ Σκέμπρι), Γιάκολις, Παπουλής (84′ Μάρκοβιτς), Μάγκλιτσα (68′ Ζελάγια).

Στον πάγκο: Ντα Σίλβα, Ζελάγια, Άλαν, Μάρκοβιτς, Αγγελή, Στυλιανού, Σκέμπρι, Κίσσας, Πίττας, Πιτιάν, Βασιλείου.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς (76 Νέσλον), Τέτε Τρισκόφσκι (87′ Κάσες), Λαμπάν, Φλοριάν (70′ Γιάννου).

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Σορία, Αντωνιάδης, Μόρα, Μαλόκου, Παναγίδης, Νέλσον, Πάνκοφ, Μιαχήλ, Ρουσιάς, Γιάννου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζάντερ, Ζοάο Πέδρο / Λαμπάν (6η)