Απόλλωνας-Μίντιλαντ 3-2: Τριάρα για πρόκριση!

By Andreas Andreou — August 17, 2017

Το 3Χ3 στο «ΑΕΚ Αρένα» έκανε ο Απόλλωνας που επικράτησε με 3-2 της Μίντιλαντ για τα play-offs του Europa League και έθεσε γερές βάσεις πρόκρισης για τους ομίλους της διοργάνωσης.

Το φωτορεπορτάζ από την νίκη του Απόλλωνα

Αν και ισοφαρίστηκε δύο φορές με τον Σέρλοθ (37′), (74′) η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή απέδειξε ότι έχει γερή κράση και βάθος στον πάγκο. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Κυριάκου (15), Ζάντερ (69′) και ο Πίττας (90′).

Εικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με δυνατό ρυθμό μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι παίζοντας ανοικτό και επιθετικό ποδόσφαιρο. Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που ήταν πιο απειλητική και φλέρταρε περισσότερες φορές με το γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το 1-0 ήρθε τελικά στο 15′ μετά από μία εξαιρετική ενέργεια και δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Χάμπου Κυριάκου. Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους οι οποίοι μέχρι το ημίωρο διατήρησαν τον έλεγχο των κινήσεων του παιχνιδιού.

Ακολούθως η Μίντιλαντ ανέβασε ρυθμό, βρήκε τους χώρους και έγινε πιο απειλητική με χαρακτηριστικές φάσεις αυτή του 30′ και του 34′. Στο διάστημα αυτό οι Δανοί ανέβασαν ρυθμούς και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα του Απόλλωνα φτάνοντας στην ισοφάριση στο 38′ με τον Σόρλοθ.

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνα επιχείρησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από εκεί που έμεινε ξεκίνησε το β’ μέρος του αγώνα με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή της μπάλας και να πιέζει ψηλά την άμυνα της Μίντιλαντ ψάχνοντας για το δεύτερο γκολ.

Ο Απόλλωνας με εσωτερικές αλλαγές επιχείρησε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ακολούθησαν την τακτική της κόντρα αντεπίθεσης μέχρι το 69′. Ήταν το λεπτό όπου ο Ζάντερ με βολίδα από τα αριστερά έβαλε ξανά τους κυπελλούχους μπροστά στο σκορ και έδωσε νέο αέρα στο παιχνίδι της ομάδας.

Η χαρά κράτησε μόνο πέντε λεπτά αφού στο 74′ ο Σόρλοθ έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα πέρνοντας την κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και εξουδετερώνοντας με ψύχραιμο πλασέ τον Βάλε.

Στο τελευταίο τέταρτο οι κυανόλευκοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και πέτυχαν το 3-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Πίττα.

Συνθέσεις

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σαντάνα, Ζοάο Πέδρο, Σακέτι, Κυριάκου, Ντα Σίλβα (66΄ Ζελάγια), Σαρδινέρο (57΄Γιάκολις), Σκέμπρι (80΄ Πίττας), Μαγκλίτσα.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ: Γ.Χάνσεν, Κ.Χάνσεν, Σπάρβ, Κόρσμαρ, Νταλ Χέντε, Πόουλσεν. Ντράχμαν (80΄ Βικχάιμ), Μπόριγκ (65΄ Νόβακ), Σέρλοθ, Χασάν (69΄ Ρέμερ), Νίσεν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 54′ Μαγκίτσα, 62′ Ντα Σίλβα, / 25′ Χασάν, 52′ Χέντε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: 15′ Κυριάκου, 72′ Ζάντερ , 90′ Πίττας  / 37′ , 74′ Σόρλοθ