Αρμενία-Κύπρος 3-2: Ίδιο αποτέλεσμα, άλλο ματς

By Andreas Andreou — November 13, 2017

Με δεύτερη ήττα, αλλά σε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι, έκλεισε ο κύκλος των φιλικών της Κύπρου καθώς οι διεθνείς μας έχασαν με 3-2 από την Αρμενία. Σε ένα παιχνίδι ευχάριστο για το θεατή, αλλά και με σημαντικά λάθη εκατέρωθεν, ο Ραν Μπεν Σιμόν έδωσε ευκαιρίες και σε άλλους παίκτες ενώ δοκίμασε και πράγματα.

b_img_5806

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε κυρίως στους Αρμένιους που προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα γκολ των Ισκχανιάν και Χαριογάν. Τα δυο γκολ αυτά ήταν «τιμωρία» για λάθη της άμυνάς μας. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Μυτίδης είχε την ευκαιρία να μειώσει.

Ο Μπεν Σιμόν έκανε μαζεμένες αλλαγές στο δεύτερο μέρος και δυο εξ αυτών, Λαμπάν και Λαΐφης, συνδυάστηκαν στο 50’ για το γκολ του δεύτερου με κεφαλιά μετά από κόρνερ του πρώτου. Μπήκε ξανά στο παιχνίδι η Κύπρος αλλά ένα πέναλτι έκρινε και την αναμέτρηση. Η υπόδειξη προκάλεσε διαμαρτυρίες ακόμα και μετά τη λήξη του αγώνα. Ο Μικιταριάν το εκτέλεσε εύκολα στο 63’ για το 3-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τέλος με κεφαλιά του Πιέρου Σωτηρίου.

Η σύνθεση της Κύπρου: Πάρντο, Δημητρίου(69′ Αρτυματάς), Μερκής, Χ. Κυριάκου, Αντωνιάδης(46′ Βασιλείου), Οικονομίδης(46′ Λαμπάν), Φυλακτού, Κάστανος(46′ Λαίφης), Μαρκάσα, Χριστοφή (58′ Αβραάμ) και Μυτίδης(46′ Σωτηρίου).