Ερμής – Απόλλων 0-6: Πάρτι με καλεσμένο τον Ερμή

By Andreas Andreou — December 21, 2017

Ένας δαιμονισμένος Απόλλων πέρασε σαν σίφουνας από το ΓΣΖ και τον Ερμή. Το τελικό 0-6 μιλά από μόνο του και αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζελάγια που σημείωσε χατ τρικ, ενώ σκόραρε ο Γιάκολις, ο Μαρτίνες και ένα αυτογκόλ ο Ψάλτης.

b_saki4636

Α’ ημίχρονο

Με το καλημέρα του αγώνα ο Απόλλων κατάφερε να σκοράρει. Μόλις στο 2’ του αγώνα ο Πέδρο έκανε ένα εξαιρετικό γύρισμα, με τον Μαρτίνες να κάνει με μιας το σουτ και να γράφει το 0-1. Στο 9’ ο Άλεξ Κωνσταντίνου έψαξε την ισοφάριση όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Στο 13’ ο Μαρτίνες προσπάθησε με απευθείας κτύπημα φάουλ να διπλασιάσει το τέρματα της ομάδας του, όμως η μπάλα σταμάτησε στο τοίχος. Στο 18’ του αγώνα ήρθε το 0-2, όταν ο Σκέμπρι έστειλε μια μαγική κάθετη πάσα στον κενό χώρο με τον Ζελάγια να μην έχει πρόβλημα στο τετ α τετ και να γράφει το 0-2. Στο 23’ χάθηκε μοναδική ευκαιρία για τον Απόλλων για ένα τρίτο τέρμα όταν με μετά από δυνατό σουτ του Σακέτι, η μπάλα κόντραρε, δεν την συγκράτησε ο Αραμπατζής ήρθε ο Σκέμπρι να πλασάρει, έσωσε και πάλι ο Αραμπατζή, με το σουτ του Μαρτίνες να φεύγει έξω. Στο 32’ ο Σακέτι δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω. Στο 35’ ήρθε και το 0-3 μετά από ωραίο συνδυασμό του Ζελάγια με τον Γιάκολις, ο πρώτος πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής και έγραψε το 0-3. Ο Απόλλων δεν είχε φρένο. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου σημείωσε και τέταρτο τέρμα όταν ο Ζελάγια αυτή τη φορά σέρβιρε τον Γιάκολις που από το ύψους του πέναλτι έγραψε το 0-4.

Β’ ημίχρονο

Το παιχνίδι μετά το 0-4 ήταν ουσιαστικά τελειωμένο. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τον Απόλλων από το να συνεχίσει να αγωνίζεται σε καλό ρυθμό. Στο 49’ ο Σκέμπρι έφυγε από αριστερά, έστειλε μια μπαλιά στην περιοχή του Ερμή με εξωτερικό φάλτσο, όμως η προβολή του Ζελάγια έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα καταγράφηκε τελική για τον Ερμή μετά από αυτή του Άλξε στο 9’. Ο Σανδραβέλης είχε βρεθεί σε καλή θέση, όμως το σουτ του, πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γιάκολις στο 54’. Στο 66’ ο Πατσέκο δοκίμασε επίσης το πόδι του, με τον Βάλε όμως να είναι έτοιμος και να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα μετά από μπαλιά του Γιάκολις, ο Ζελάγια έπιασε τη κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να νικήσει για 3η φορά τον Αραμπατζή. Στο 78’ ο Ταραλίδης δοκίμασε να νικήσει τον Βάλε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο πορτιέρο του Απόλλων είπε όχι. Στο 84’ ο Σκέμπρι έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ζελάγια δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, όμως ο Ψάλτης που δοκίμασε να διώξει τη μπάλα σημείωσε το αυτογκόλ με το δείχτη του σκορ να πηγαίνει στο 0-5. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζελάγια πέτυχε το χατ τρικ μετά από μαγική ασίστ του Μπεντόγια. Το 0-6 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ενδεκάδες:

Ερμής (Μιλόγεβιτς): Αραμπατζής, Σανδραβέλης, Κέζος, Ιμερέκοφ, Εμεγκάρα, Κωνσταντίνου (13′ Τσούμου), Πατσέκο, Τσίνα, Νταμτσέφσκι, Ψάλτης, Θεοδώρου (30′ Ταραλίδης)

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Σακέτι (59′ Μπεντόγια), Μαρτίνες (69′ Σπόλιαριτς), Ζελάγια, Αλαν, Πέδρο (45′ Σαρδινέρο), Σαντάνα, Ρομπέρζ, Σκέμπρι, Γιούστε, Γιάκολις

Σκόρερς: – / Μαρτίνες, Ζελάγια (2x), Γιάκολις

Κίτρινες Κάρτες: Σανδραβέλης, Τσούμου /-