Γεωργία-Κύπρος 1-0: Φιλική ήττα για την Εθνική

By Andreas Andreou — November 10, 2017

Την ήττα με 1-0 στο Tengiz Burjanadze Stadium από την Γεωργία δέχθηκε η Εθνική μας σε φιλικό αγώνα. Βελτιωμένη η Κύπρος στο δεύτερο μέρος χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα για τους ποδοσφαιριστές του Ραν Μπεν Σιμόν.

Εικόνα του αγώνα

Η εθνική Γεωργίας είχε τον έλεγχο των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρία. Αντιθέτως η Εθνική προσπάθησε να ανοίξει το σκορ στο 6′ όμως αμυντικός των γηπεδούχων πρόλαβε τον Χριστοφή έπειτα από κάθετη πάσα του Εφραίμ.

Οι Γεωργιανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 24′ με σουτ από τον Κβιλιτάια με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν το λάθος στην άμυνα της Κύπρου.

Με την πάροδο του χρόνου η Κύπρος ανέβηκε χωρίς όμως να… προβληματίζει ιδιαίτερα τους γηπεδούχους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς πολλές φάσεις και την Γεωργία να διατηρεί το προβάδισμα από το 24′.

Στην πρώτη φάση που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, ο Γιωργαλλίδης απέκρουσε σουτ από πλάγια στο 48′. Σταδιακά η ομάδα μας αύξησε την πίεση στα καρέ της Γεωργίας. Στο 61′ ο Χριστοφή επιχείρησε να απειλήσει με σουτ που κατέληξε άουτ ενώ στο 66′ ο ο Μαργκάσα με σουτ στην κίνηση δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Λόρια.

Στο 70′ ο Πιέρος έκανε το πλασέ από δύσκολη θέση με την μπάλα να καταλήγει άουτ ενώ. Ο Γιωργαλλίδης απομάκρυνε με τα πόδια μετά από πλασέ του Κατσαράβα στο 86′ σε μια καλή φάση για τους γηπεδούχους που πήραν την φιλική νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Κβιλιτάια  στο 24′.

Γεωργία: Λόρια, Κακαμπάτζε, Τσοκολάβα, Κάσια, Κανκάβα, Καζαϊσβίλι (68′ Λοπιανίτζε), Κβεκβεσκίρι (83′ Αμπουρτζάνια), Κβιλιτάια (83′ Κατσαράβα), Μερεμπασβίλι, Παπουνασβίλι (74′ Βαλεριάν), Ναβαλόβσκι

Κύπρος: Γιωργαλλίδης, Τζέισον, Mερκής, Λαΐφης, Μαργκάσα (81′ Βασιλείου), Λαμπάν (65′ Φυλακτού), Χάμπος (73′ Αβραάμ), Αρτυματάς (81′ Οικονομίδης), Χριστοφή (73′ Μυτίδης), Εφραίμ (65′ Κάστανος), Σωτηρίου