Η Μίλαν έχασε και απ’ τη Γιουβέντους

By Andreas Andreou — October 29, 2017

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν έκανε γκολ τις δύο ευκαιρίες της Γιουβέντους και την οδήγησε σε εύκολη νίκη επί της Μίλαν στο “San Siro”. Πιθανότατη η απόλυση του Μοντέλα πριν το ματς με την ΑΕΚ

Η Γιουβέντους νίκησε 2-0 τη Μίλαν στο “San Siro”, χωρίς να πραγματοποιήσει σπουδαία εμφάνιση, καθώς αρκούσε ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν να… κάνει γκολ τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Ο Αργεντινός στράικερ άνοιξε το σκορ στο 23′ και διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 63′, φτάνοντας τα 6 τέρματα στην φετινή Serie A.

Η ομάδα του Τορίνο έπιασε στην κορυφή τη Νάπολι, με ματς περισσότερο φυσικά, ενώ για τη Μίλαν αυτή ήταν η 5η φετινή ήττα σε 10 αγωνιστικές (και 5 νίκες).

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Μίλαν έχασε την μεγάλη της ευκαιρία, με τον Κάλινιτς να έχει δοκάρι σε κοντινό σουτ, με τον Μπουφόν μάλιστα να έχει βρει και λίγο την μπάλα στο τετ-α-τετ με τον Κροάτη.

Ο Μοντέλα έχει ηττηθεί σε όλα τα ντέρμπι, δηλαδή από Λάτσιο, Ίντερ, Ρόμα και Γιουβέντους, αλλά και απ’ τη Σαμπντόρια, ενώ η απόλυσή του πριν το ματς με την ΑΕΚ στην Αθήνα την Πέμπτη (2/11) είναι πιθανότατη.

ΜΙΛΑΝ (5-4-1): Ντοναρούμα, Αμπάτε (61′ Λοκατέλι), Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Μπορίνι, Λούκας Μπίγλια (61′ Αντονέλι), Κεσιέ, Σούσο, Τσαλχάνογλου (77′ Αντρέ Σίλβα), Κάλινιτς.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (65′ Μπαρτζάλι), Ρουγκάνι, Κιελίνι, Ασαμόα (71′ Αλέξ Σάντρο), Κεντίρα (81′ Ματουιντί), Πιάνιτς, Κουαδράδο, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.