«Κλειδώνουν» τα τελευταία 8 εισιτήρια του Europa League

By Andreas Andreou — December 07, 2017

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις ολοκληρώνεται απόψε η φάση των «32» του Europa League, αφού παίζονται τα 8 τελευταία εισιτήρια για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, τα οποία διεκδικούν 17 ομάδες.

b_124523

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο 8ος όμιλος, αφού Ερυθρός Αστέρας και Κολωνία κοντράρονται μεταξύ τους για ένα εισιτήριο (το πρώτο το πήρε η Άρσεναλ). Όποια από τις δύο ομάδες κερδίσει περνάει στην επόμενη φάση, ενώ με ισοπαλία προκρίνεται ο Ερυθρός Αστέρας, αν βέβαια δεν κερδίσει η Μπάτε την Άρσενα στο Λονδίνο. Σε περίπτωση που κερδίσουν οι Λευκορώσοι και έρθει ισόπαλο το άλλο ματς, τότε εκείνοι περνούν στους «32».

Μάχη θα γίνει και στον 10ο όμιλο που και εκεί υπάρχει ματς… τελικός. Η Έστερσουντ έκανε την έκπληξη και προκρίθηκε πρώτη και έτσι μια θέση παίζεται ανάμεσα σε Μπιλμπάο και Ζόρια που διασταυρώνουν τα «ξίφη» τους στην Ουκρανία. Ο νικητής του ματς περνάει στην επόμενη φάση, ενώ οι Βάσκοι βολεύονται και με ισοπαλία.

Ζώνη των 20:00

1ος όμιλος

Βιγιαρεάλ – Μακάμπι Τελ-Αβίβ
Σλάβια Πράγας – Αστανά

2ος όμιλος

Ντινάμο Κιέβου – Παρτίζαν
Γιανγκ Μπόις – Σκεντερμπέου

3ος όμιλος

Χόφενχαϊμ – Λουντογκόρετς
Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ – Μπράγκα

4ος όμιλος

Αούστρια Βιέννης – ΑΕΚ
Ριέκα – Μίλαν

5ος όμιλος

Αταλάντα – Λιόν
Απόλλων – Έβερτον

6ος όμιλος

Ζλιν – Λοκομοτίβ Μόσχας
Κοπεγχάγη – Σερίφ

Ζώνη 22:05

7ος όμιλος

Χαπόελ Μπερ-Σεβά – Βικτόρια Πλζεν
Στεάουα – Λουγκάνο

8ος όμιλος

Ερυθρός Αστέρας – Κολωνία
Άρσεναλ – ΜΠΑΤΕ

9ος όμιλος

Μαρσέιγ – Ζάλτσμπουργκ
Γκιμαράες – Κόνιασπορ

10ος όμιλος

Ζόρια – Μπιλμπάο
Χέρτα – Έστερσουντ

11ος όμιλος

Ζούλτε Βάρεχεμ – Λάτσιο
Φιτέσε – Νις

12ος όμιλος

Βάρνταρ – Ρόσενμποργκ
Σοθιεδάδ – Ζενίτ

Οι βαθμολογίες

1ος όμιλος

1. Βιγιαρεάλ 11 (10-5)
2. Σλάβια Πράγας 8 (6-5)
3. Αστανά 7 (9-7)
4. Μακάμπι Τελ-Αβίβ 1 (0-8)

2ος όμιλος

1. Ντινάμο Κιέβου 10 (11-8)
2. Παρτίζαν 8 (7-5)
3. Σκεντερμπέου 5 (5-8)
4. Γιανγκ Μπόις 3 (5-7)

3ος όμιλος

1. Μπράγκα 10 (8-6)
2. Λουντογκόρετς 8 (6-4)
3. Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 5 (5-7)
4. Χόφενχαϊμ 4 (7-9)

4ος όμιλος

1. Μίλαν 11 (13-4)
2. ΑΕΚ 7 (6-5)
3. Αούστρια Βιέννης 4 (9-16)
4. Ριέκα 4 (9-12)

5ος όμιλος

1. Αταλάντα 11 (13-4)
2. Λιόν 11 (11-3)
3. Απόλλων Λεμεσού 3 (5-11)
4. Έβερτον 1 (4-15)

6ος όμιλος

1. Σερίφ 9 (4-2)
2. Λοκομοτίβ Μόσχας 8 (7-4)
3. Κοπεγχάγη 6 (5-3)
4. Ζλιν 2 (1-8)

7ος όμιλος

1. Στεάουα 10 (8-5)
2. Βικτόρια Πλζεν 9 (11-8)
3. Λουγκάνο 6 (7-10)
4. Χαπόελ Μπερ-Σεβά 4 (5-8)

8ος όμιλος

1. Άρσεναλ 10 (8-4)
2. Κολωνία 6 (7-7)
3. Ερυθρός Αστέρας 6 (2-2)
4. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 5 (6-10)

9ος όμιλος

1. Ζάλτσμπουργκ 9 (7-1)
2. Μαρσέιγ 7 (4-4)
3. Κόνιασπορ 5 (3-5)
4. Γκιμαράες 4 (4-8)

10ος όμιλος

1. Έστερσουντ 10 (7-3)
2. Μπιλμπάο 8 (6-5)
3. Ζόρια 6 (3-7)
4. Χέρτα 4 (5-6)

11ος όμιλος

1. Λάτσιο 13 (10-4)
2. Νις 9 (12-6)
3. Ζούλτε Βάρεχεμ 4 (5-11)
4. Φιτέσε 2 (4-10)

12ος όμιλος

1. Ζενίτ 13 (14-4)
2. Σοθιεδάδ 12 (15-3)
3. Ρόσενμποργκ 4 (5-10)
4. Βάρνταρ 0 (2-19)

 

24sports cy

Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων