Μάντσεστερ Σίτι-Λέστερ 5-1: Άστραψε και βρόντηξε η Σίτι, αφεντικό στο Λονδίνο η Τότεναμ

Ντε Μπρόινε κερνούσε, Αγουέρο έπινε. Η Σίτι με πάρτι των δύο άσων της, κέρδισε με 5-1 τη Λέστερ και συνεχίζει ακάθεκτη για τον τίτλο.

b_kun

Η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό, ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από δεξιά και ο Στέρλινγκ εξ επαφής πλάσαρε για το 1-0. Ωστόσο στο 23’ ο Βάρντι έκλεψε από τον Ζιντσένκο, απέφυγε και τον Λαπόρτ κει με όμορφο σουτ έκανε το 1-0. Στο 30’ ο Σμάιχελ σταμάτησε τα σουτ των Σίλβα και Φερναντίνιο, όπως έκανε και στο 34’ σε σουτ του Ντε Μπρόινε. Στο 41’ ο Στέρλινγκ απέφυγε και τον Σμάιχελ από δύσκολη γωνία έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Και στο 48’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε όμορφα για τον Αγουέρο κι εκείνος με προβολή έκανε το 2-1, ενώ στο 53’ ο Βέλγος έβγαλε κι άλλη ασίστ για τον Αγουέρο κι εκείνος έκανε από κοντά το 3-1. Και μάλιστα στο 77΄ο Σμάιχελ έκανε τραγική πάσα πάνω στον Αγουέρο κι εκείνος τον πλάσαρε για το 4-1 ενω στο 90’ ο Αγουέρο με φοβερό σουτ πέτυχε καρέ κι έκανε το 5-1.

ΣΙΤΙ: Έντερσπν, Γουόκερ, Λαπόρτ, Οταμέντι (80’ Φοντέν), Ζιντσένκο (65’ Ζιντσένκο), Φερναντίνιο (78’ Φοντέν), Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Αγουέρο, Μπ.Σίλβα

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Ντράγκοβιτς, Μαγκουάιρ, Φουχς, Τσίλγουελ (62’ Ιεανάτσο), Ολμπράιτον, Σίλβα (46’ Σίμπσον), Ντιντί, Τζέιμς, Ντιαμπατέ (62’ Μαχρέζ), Βάρντι

b_85408954_n

Η Τότεναμ Καθάρισε με 1-0 το ντέρμπι του Λονδίνου με την Άρσεναλ, έπιασε τετράδα και άφησε μακριά τους «κανονιέρηδες».

Στο 9ο λεπτό ο Τσεχ είπε όχι σε σουτ του Κέιν που κόντραρε κιόλας, ενώ στο 18’ ο Μπεγερίν σέντραρε από δεξιά αλλά ο Γουΐλσιρ δεν τελείωσε σωστά τη φάση. Στο 27’ ο Έρικσεν σέντραρε για τον Κέιν που πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Τα «σπιρούνια» μπήκαν δυνατά  στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό, ο Ντέιβις σέντραρε από αριστερά και ο Κέιν με κεφαλιά έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα το ματς πήρε φωτιά με τον Κέιν να παίρνει νέα κεφαλιά στο 52’ και  να αστοχεί για λίγο ενώ στο 54’ ο Τσεχ είπε όχι σε πλασέ του Άγγλου φορ. Στο 57’ ο Τσεχ έσωσε εκ νέου μετά από σουτ του Έρικσεν και στο 68’ ήταν η σειρά του Γιορίς να πει όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Γουΐλσιρ.

Στο 70΄ο Σον από ιδανικό σημείο έκανε τραγικό τελείωμα και στο επόμενο λεπτό ο Τσεχ έσωσε ξανά μετά από προβολή του Άλι ενώ στο 72’ ο Λαμέλα έχασε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Ποκετίνο. Στο 75’ ο Τσεχ είπε όχι σε σουτ του Τριπιέ, ενώ στο 90’ ο Λαμέλα βρέθηκε μόνος του πλάγια αριστερά στην περιοχή αλά το διαγώνιο σουτ που έκανε πέρασε λίγο άουτ. Στο 90+3′ ο Λακαζέτ βρέθηκε μόνος με τον Γιορίς, τον πλασάρε αλλά δεν μπόρεσε να βρει τέρμα.

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ποτσετίνο): Γιορίς, Τριπιέ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Σον (70′ Λαμέλα) , Έρικσεν, Άλι (84’ Βανιάμα), Κέιν

ΑΡΣΕΝΑΛ (Βενγκέρ): Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί (64’ Ιβόμπι), Τζάκα (86’ Γουέλμπεκ), Γουΐλσιρ, Οζίλ, Μχιταριάν (64’ Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ

Σκόρερς: Κέιν / –

Κίτρινες Κάρτες: Λαμέλα / –