Νέα Σαλαμίνα-Ανόρθωση 1-1: Ισοπαλία που δεν αρέσει σε κανένα

By Andreas Andreou — August 21, 2017

Με ζωηρό ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ξεκάθαρα  προθέσεις για να επιτεθούν, να ψάξουν το γκολ και να πάρουν το προβάδισμα. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών παιχνιδιού, μετρούσαμε ήδη από ένα κόρνερ για την κάθε ομάδα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε με την εκπλήρωση  του δεκαλέπτου και άνηκε στους γηπεδούχους, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Καρώ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Αρούς.

Στο 13΄ η Ανόρθωση κατέγραψε την πρώτη της καλή στιγμή, από δεξιά οι Παλάνκα και Μπανταλόφσκι συνδυάστηκαν άψογα, με τον Ισπανό να τροφοδοτεί μέσα στην περιοχή τον Καμαρά, ο οποίος επιχείρησε το γυριστό σουτ ωστόσο η μπάλα αποκρούστηκε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση έμελλε να πάρει προβάδισμα. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε φάουλ από τα δεξιά όπως επιτίθεται, ο Ρούμπεν Ράγιος επιχείρησε τη σέντρα σουτ, ο Καμαρά δεν βρήκε την μπάλα, ο Βεσελόφσκι μπερδεύτηκε και η Ανόρθωση βρέθηκε να προηγείται με 0-1.

Στη συνέχεια και για τα επόμενα 10 λεπτά, η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που έφερε το παιχνίδι πλήρως στα μέτρα της και έψαξε το γκολ. Στο 19′ μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Βίκτορ από το ύψος της περιοχής επιχείρησε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αράζ μετά από μπαλιά του Παλάνκα και από τη γωνία της μικρής περιοχής, έπιασε το σουτ με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν ομάδα που έψαξε το γκολ και το επιχείρησε μέσω στημένων φάσεων. Στο 29′ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σανγκόι κατέληξε άουτ ενώ τα κερδισμένα κόρνερ αλλά και φάουλ από τους ερυθρόλευκους τα καθάριζε η άμυνα της Ανόρθωσης.

Απαιτητικά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα, που επιδίωξε την ισοφάριση. Με τη συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών, έφθασε κοντά στο γκολ τρεις φορές. Αρχικά, το σου του Μπριτζίτο αποκρούστηκε με διπλή προσπάθεια από τον Αρούς. Στο 55′ η ο Μακρίεφ φάνηκε άτυχος, μετά από κόρνερ  βρέθηκε σε άκρως πλεονεκτική θέση ο Μακρίεφ, που από κοντά επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, όμως για κακή του τύχη αυτή βρήκε σε συμπαίκτη του. Στο 57′ ο Μπριτζίτο μπήκε πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή και με φαλτσαριστό πλασέ, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 61′ ο Σανγκόι επιχείρησε την απευθείας εκτέλεση φάουλ πλάγια από τα 30 μέτρα, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Αρούς.

Πρώτη καλή φάση για την Ανόρθωση, έγινε στο 67′ με τον Καμαρά ο οποίος από θέση βολής μετά από πάσα του Ράγιος ήταν άστοχος. Τρία λεπτά αργότερα ο Ράγιος θα τροφοδοτήσει έξοχα τον Γκάντσεφ, αυτός θα περάσει και τον Βεσελόφσκι, με το πλασέ του να είναι όμως άστοχο και να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στη συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να ψάχνει την ισοφάριση. Το σουτ από τον Μπριτζίτο στο 72′ ανάγκασε τον Αρούς σε εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ, από την εξέλιξη του κόρνερ ο Σανγκόι σέντραρε από τα δεξιά και ο Νταμάχου από κοντά με κεφαλιά έγραψε το 1-1, εν μέσω αποθέωσης και πανηγυρισμών από τους γηπεδούχους. Στο 86′ η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να πετύχει την ολική ανατροπή, ωστόσο στάθηκε άτυχη, μιας και η κεφαλιά του Καρώ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι τουΑρούς.

Νέα Σαλαμίνα: Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν, Γκράσι, Κορέια, Καρώ, Μανογιάν (80′ Παπαδόπουλος), Νταμάχου, Σανγκόι(88′ Σιαθάς), Μπριτζίτο, Κυπριανού (53′ Κάκκο), Μακρίεφ.

Ανόρθωση: Αρούς, Μπανταλόφσκι, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Σιβού, Ράγιος, Παλάνγκα(66′ Γκάντσεφ), Αμπντουλάγιεφ(81′ Άλβες), Καμαρά.

Κίτρινες: Μακρίεφ / Ράγιος, Βίκτορ, Σίντελφελντ