Νίκες για Γερμανία και Δανία

By Andreas Andreou — September 02, 2017

Διέλυσε την Πολωνία η Δανία. Η ομαδάρα του Άγκε Χαρέιντε επικράτησε 4-0 της Πολωνίας και έβαλε «φωτιά» στον 5ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Παράλληλα, έπιασε στη δεύτερη θέση το Μαυροβούνιο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο -3 από την κορυφή!

s_444

Επίδειξη δύναμης από την Δανία!

Η Δανία άνοιξε το σκορ με τον Ντιλέινι στο 16ο λεπτό, με τον Κορνέλιους να κάνει στο 42’ το 2-0 για την ομάδα του. Ο Γιόργκενσεν στο 59’ σκόραρε και αυτός, για να έρθει ο Έρικσεν στο 80ο λεπτό να διαμορφώσει το 4-0!

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ρουμανία τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Αρμενία αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη στα «χασομέρια» με γκολ του Μαξίμ. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 55’ ο Στάνκου είχε αστοχήσει από την άσπρη βούλα, με τους φιλοξενούμενους να μένουν σε αυτή τη φάση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βοσκάνιαν.

Τα αποτελέσματα του 5ου ομίλου

Καζακστάν – Μαυροβούνιο 0-3
(31’ Νέσοβιτς, 53’ Μπετσιράι, 63’ Σίμιτς)

Δανία – Πολωνία 4-0
(16’ Ντιλέινι, 42’ Κορνέλιους, 59’ Γιόργκενσεν, 80’ Έρικσεν)

s_68

Κοντά στην γκέλα έφτασε η Γερμανία κόντρα στην αξιόμαχη Τσεχία, αλλά το ρόλο του ήρωα πήρε αυτή τη φορά ο Ματς Χούμελς, χαρίζοντας τη νίκη (1-2) στην ομάδα του.

Με αυτό το τρίποντο, η Γερμανία εξασφάλισε και μαθηματικά τη 2η θέση του ομίλου της και με νίκη την επόμενη αγωνιστική με αντίπαλο τη Νορβηγία, θα έχει πάρει ήδη το εισιτήριο για τα γήπεδα της Ρωσίας.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4′ ο Τίμο Βέρνερ, σκορ το οποίο η Γερμανία φάνηκε ότι ήθελε να το κρατήσει παρά να το διευρύνει. Αυτό το πλήρωσε στο 78′, όταν ο Ντάριντα με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα συστημένη στο «Γ» της εστίας των φιλοξενούμενων. Η χαρά των γηπεδούχων έμεινε στη μέση, αφού ο Χούμελς με εκπληκτική κεφαλιά χάρισε τη νίκη στη «νασιονάλμανσαφτ».