Ομόνοια-Αλκή 2-2: Πάθος, ένταση, νεύρα και ισοπαλία

By Andreas Andreou — September 24, 2017

Σε ένα αγώνα που είχε πάθος, ένταση, νεύρα και τέσσερα γκολ η Ομόνοια εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Αλκή. Οι «πράσινοι» έχουν πάρα πολλά παράπονα από τον διαιτητή για ένα ακυρωθέν γκολ και πολλές άλλες φάσεις. Τα γκολ για την Ομόνοια πέτυχε ο Χριστοφή και ο Φαμπρίσιο ενώ για την Αλκή σκόρερ ήταν ο Φαμπρίσιο.

b_nic_0709

Μετά το 20λεπτο πήραν μπρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε με ξεκάθαρο σκοπό να ισοφαρίσει γρήγορα και στη συνέχεια να ανατρέψει το σκορ

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλός με φάσεις και γκολ. Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 5’ έγινε μια σέντρα από αριστερά και ο Χριστοφή έκανε δυνατό σουτ με τον Πάρντο να εκτινάσσεται και να αποκρούει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού κόπασε με την Ομόνοια να είναι ανούσια. Η Αλκή σιγά σιγά ξεθάρρεψε και έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο. Στο 23’ ο Φαμπρίσιο έφυγε στην πλάτη της άμυνας και λίγο πριν κάνει την τελική του προσπάθεια έπεσε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι χωρίς να δώσει κάτι ο διαιτητής. Στο 24’ η Ομόνοια παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ σε μια ασυνεννοησία στην άμυνα. Στο 30’ η Αλκή τιμώρησε τους «πράσινους» όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ σκόραρε με κεφαλιά του Φαμπρίσιο μέσα από την περιοχή. Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου προσπάθησε να αντιδράσει και στο 32’ ένα σουτ του Χριστοφή έφυγε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Πάρντο. Στο 37’ ήρθε η ισοφάριση όταν ο Μαργκάσα έκανε σέντρα από αριστερά και ο Χριστοφή μέσα από την καρδιά της περιοχής έκανε το 1-1 με κεφαλιά ψαράκι. Στο 39’ ένα σουτ του Μαργκάσα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Πάρντο. Στο 44’ η Αλκή σόκαρε ξανά την Ομόνοια όταν έγινε λάθος στο χώρο του κέντρου και η «Αθάνατη» έφυγε στην αντεπίθεση με τον Φαμπρίσιο να περνά ένα ποδοσφαιριστή και με σουτ βολίδα να κάνει το 2-1. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με την Ομόνοια να έχει ένα βουνό μπροστά της να ανέβει.

Μόνο να ισοφαρίσει κατάφερε

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε με ξεκάθαρο σκοπό να ισοφαρίσει γρήγορα και στη συνέχεια να ανατρέψει το σκορ. Οι «πράσινοι» υστερούσαν πολύ στην τελική πάσα και έκαναν πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου. Στο 57’ ο Παναγή έσωσε την Ομόνοια από σίγουρο γκολ όταν ο Ντουβέντρου έφυγε πλάγια στην περιοχή της Ομόνοιας και είχε δίπλα του δύο συμπαίκτες σε κενό τέρμα, ωστόσο στην προσπάθειά του να δώσει την πάσα ο Κύπριος τερματοφύλακας έδιωξε την μπάλα. Στο 58’ η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού ο Ράφα Λόπες σημάδεψε από κοντά το δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο Ντάρμπισαϊρ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 62’ υπήρξε στιγμή μεγάλης έντασης αφού ο Άλεξ Σοάρες έκανε ένα σουτ η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Ντάρμπισαϊρ πήδηξε ψηλά για κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο ο επόπτης ύψωσε το σημαιάκι του και έδωσε οφσάιντ, με τις επαναληπτικές προβολές να μην τον δικαιώνουν. Υπήρξε αμέσως ένταση και ολιγόλεπτη διακοπή αφού οι φίλοι της Ομόνοιας έριξαν αντικείμενα προς το μέρος του βοηθού ωστόσο μετά από λίγο η κατάσταση εξομαλύνθηκε. Στο 79’ ο Μαργκάσα έκανε σουτ έξω από την περιοχή και ο Πάρντο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 85’ η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ράφα Λόπες και είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Φαμπρίσιο που ανάλαβε την εκτέλεση δεν την έχασε την ευκαιρία και έκανε το 2-2. Η Ομόνοια είχε μπροστά της σχεδόν 10 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσει. Λίγο οι καθυστερήσεις των παικτών της Αλκής και λίγο η αδυναμία της Ομόνοιας να φτιάξει αξιόλογη φάση έφεραν τελικά την ισοπαλία με τους «πράσινους να έχουν πολλά παράπονα από τον διαιτητή.

Οι εντεκάδες:

Ομόνοια: Παναγή, Μαργκάσα, Φαμπρίτσιο, Γ. Σοάρες, Τζαΐλσον, Κατελάρης (56′ Ράφα Λόπες), Άλεξ Σοάρες, Κανού, Χριστοφή (87′ Καντέ), Ζαρσίνιο (73′ Γκονζάλες), Ντάρμπισαϊρ

Αλκή: Πάρντο, Πάρπας, Φραγκέσκου, Ντουβέντρου, Γουίλι (79′ Τριμπό), Τιγκρούτζια (87′ Ιτούα), Λοϊζίδης, Πιεράτσι, Σάντρο Σιμόες, Μπιλάλ, Ντιακιτέ