Πέταξε φωτιές η Γιουβέντους, την… πάτησε η Μίλαν

Το σύνολο του Αλέγκρι έδειξε τη δύναμή του με σκορ 7-0 και προσπέρασε -τουλάχιστον προσωρινά- τη Νάπολι στην κορυφή, συνεχίζοντας για 15η αγωνιστική το αήττητο σερί της σε όλες τις διοργανώσεις.

b_08

Το γκολ του Σάντρο άνοιξε το γκολ στο ένατο λεπτό του ματς, με τον Κεντίρα να παίρνει σειρά με γκολ στο 24’ και το 27’. Το 4-0 του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Πιάνιτς στο 38’.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Γκονζάλο Ιγκουαΐν, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ με τη φανέλα της Γιουβέντους και διαμόρφωσε το τλεικό 7-0.

Αυτοκτόνησε, αλλά… γλίτωσε τα χειρότερα η Μίλαν στην έδρα της Ουντινέζε, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Το σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο άνοιξε το σκορ στο ένατο μόλις λεπτό με τον Σούσο, όμως οι «ασπρόμαυροι» από κει και πέρα, πίεσαν για την ισοφάριση.

Η αποβολή του Καλάμπρια στο 68’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα άνοιξε, ουσιαστικά, το δρόμο, με την Μίλαν, τελικά, να αυτοκτονεί, αφού ο Ντοναρούμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 1-1.