Σούντουβα – ΑΠΟΕΛ 3-1: Ο Καζού μετρίασε το κάζο

Σούντουβα - ΑΠΟΕΛ 3-1: Ο Καζού μετρίασε το κάζο

Με μια άκρως αποκαρδιωτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έχασε με 3-1 από την Σούντουβα. Στο πρώτο ημίχρονο και μέσα σε 10 λεπτά ο Σισίλιο σκόραρε τρεις φορές, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι «Γαλαζοκίτρινοι» παρά το γεγονός πως έπαιξαν πολύ καλύτερο βρήκαν το τέρμα που ήθελαν στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Καζού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η Σούντουβα το παιχνίδι. Μόλις στο 7’ έχασε πολύ καλή στιγμή από κόρνερ όταν ο Αζεβέδο εκτέλεσε το κόρνερ, έγινε η κεφαλιά με τον Βάτερμαν να αντιδρά σωστά. Δυο λεπτά αργότερα και αφού οι Λιθουανοί προειδοποίησαν έγραψαν το 1-0. Σε μια αντεπίθεση ο Σισίλια, τρύπωσα στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Και ενώ οι «Γαλαζοκίτρινοι» έψαξαν την αντίδραση και ο Ντελατόρε στο 11’ έχασε καλή ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ο Σισίλια έγραψε το 2-0 στο 13’ όταν και πάλι τρύπωσε στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Στο 17’ ο Σάλαϊ πάτησε περιοχή, πήγε αρκετά πλάγια και έκανε το σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 19’ ο Σισίλια έγραψε το 3-0 και ολοκλήρωσε το χατ τρικ στην πρώτη του Ευρωπαϊκή συμμετοχή. Στο 26’ ο Καζού δοκίμασε το πόδι του από αρκετά μακριά όμως ο Κάρντουμ μάζεψε τη μπάλα. Στο 33’ ο Ντέβι εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ήρθε μια γυριστή κεφαλιά η οποία όμως πέρασε έξω. Τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 45’ όταν ο Τάμαρι πέρασε δυο ποδοσφαιριστές όμως έκανε πλασέ από πολύ πλάγια χωρίς καμιά τύχη.

Β’ ημίχρονο

Οι «Γαλαζοκίτρινοι» δεν είχαν άλλη επιλογή απ’ το να ψάξουν το τέρμα. Στο 47’ ο Ποτέ έφυγε σε τετ α τετ, με τον τερματοφύλακα της Σούντουβα να του λέει όχι. Στο 51’ ο Μοράις έκανε τη προβολή στην περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Ποτέ έπιασε μια δύσκολη κεφαλιά με τον Κάρντουμ να μαζεύει πολύ δύσκολα. Στο 60’ ο Μιλάνοφ έστειλε μια καλή μπαλιά στην περιοχή, ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νατέλ έκανε νέα μπαλιά στην περιοχή, με τον Ποτέ να κερδίζει τη κεφαλιά όμως και πάλι να βάζουν κόντρα οι της Σούντουβα. Στο 70’ Αλωνεύτης έφυγε σε τετ α τετ, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στο 80’ ο Νατέλ εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ όμως η μπάλα έφυγε έξω. Ίδια κατάληξη είχε και το φάουλ του Ντελατόρε. Ο ΑΠΟΕΛ έπαιζε πολύ ψηλά και έψαχνε το τέρμα όμως όλα έδειχναν πως δύσκολα θα το βρει. Την τελευταία λέξη όμως είπε ο Καζού στο 90+4 και στην τελευταία φάση του αγώνα όταν με κεφαλιά μείωσε σε 3-1.

Ενδεκάδες:

Σούντουβα (Τσεμπούριν): Κάρντουμ, Λεϊμόνας, Σβρλούκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίσιους, Σλάβισκας, Αζεβέδο, Βέρμπικας, Τόπκαγιτς, Γιανκάουσκας, Σισίλια

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Καζού, Ταβάρες, Μερκής, Μιλάνοφ, Σόουζα, Μοράις, Σάλαϊ, Τάμαρι, Ντε Βινσέντι, Ντελατόρε

Σκόρερς: Σισίλια (Χ3) / Καζού

Κίτρινες Κάρτες: Ζιβάνοβιτς / –

Κόκκινες Κάρτες: – / –