ΑΜΚΕ: Αρχίζει η δράση σε στίβο, σκοποβολή και τένις

ΑΜΚΕ: Αρχίζει η δράση σε στίβο, σκοποβολή και τένις

Στη δεύτερη τους μέρα μπαίνουν σήμερα Τετάρτη οι 18οι Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, που διεξάγονται σε πέντε πόλεις του Μαυροβουνίου.

Η κυπριακή αποστολή συνεχίζει την προσπάθειά της για ένα ψηλό πλασάρισμα και η σημερινή μέρα περιλαμβάνει… ντεμπούτο για αρκετούς αθλητές μας, καθώς θα αρχίσει η δράση σε Στίβο, Σκοποβολή και Τένις, αθλήματα τα οποία δεν ξεκινήσαν από την 1η μέρα των Αγώνων (το Τένις θα άρχιζε την Τρίτη, αλλά οι αγώνες αναβλήθηκαν λόγω βροχής).

Τα αγωνίσματα του Στίβου θα αρχίσουν στις 17:00 ώρα Κύπρου και σε αρκετά από τα αγωνίσματα του αθλήματος δεν υπάρχουν προκριματικά/ημιτελικοί και οι αθλητές παίζουν απευθείας για τα μετάλλια, επομένως η Τετάρτη πιθανόν να μας ανεβάσει σημαντικά στον σχετικό πίνακα. Η Σκοποβολή αρχίζει με… λιγότερη δράση, καθώς τις προσπάθειές τους αρχίζουν μόνο δύο αθλητές, στο Τραπ (10:00), ενώ στο Τένις θα έχουμε τρεις αγώνες στο μονό και έναν στο μικτό διπλό.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες σε άλλα πέντε αθλήματα, καθώς το Τζούντο, μετά τον θρίαμβο της Κύπρου στα ατομικά της Τρίτης, συνεχίζεται αύριο Πέμπτη με τα ομαδικά αγωνίσματα. Στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση, οι Άνδρες έχουν ήδη σφραγίσει τη θέση τους στα ημιτελικά (θα γίνουν σήμερα, όπως και ο τελικός) έτσι ο τρίτος αγώνας τους στον όμιλο θα ‘ναι αδιάφορος, την ώρα που οι Γυναίκες χρειάζονται τη νίκη στον δεύτερο αγώνα (τριμελής ο όμιλος) για να ελπίζουν σε πρόκριση.
Στο Μπιτς Βόλεϊ, το γυναικείο (μετρά 2/2) και το ανδρικό δίδυμο (μία ήττα) θα δώσουν τον τρίτο και δεύτερό τους αγώνα αντίστοιχα. Όπως και την 1η μέρα των Αγώνων, έτσι και τη 2η, το απόγευμα θα έχει μπόλικη δράση από Κολύμβηση και περιμένουμε νέα μετάλλια, ενώ οι εθνικές μας ομάδες Ανδρών-Γυναικών σε Καλαθόσφαιρα και Πετόσφαιρα δίνουν τους δεύτερους τους αγώνες – αυτός των Γυνακών της Πετόσφαιρας με το Μαυροβούνιο πιθανόν να κρίνει το χρυσό.

Δείτε αναλυτικά τις κυπριακές συμμετοχές στη 2η μέρα των ΑΜΚΕ:

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
10:00 Τραπ Ανδρών: Ν. Κυριάκου, Α. Μακρής

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
11:00 Γυναίκες: Φ. Μελετιέ / Κ. Μελετιέ / Λ. Κουρέα (2ος αγώνας)
12:30 Άνδρες: Μ. Γιάγκου / Γ. Γιάγκου / Χ. Χριστόνοφ (3ος αγώνας)
17:30 Άνδρες-Γυναίκες: Ημιτελικοί
20:00 Άνδρες-Γυναίκες: Τελικοί

ΤΕΝΙΣ

11:00 Σ. Σάββα (μονό Α)
Ακολουθείται από: Μ. Σιοπαχά (μονό Γ), Μ. Ευσταθίου (μονό Α)
Απόγευμα (δεν ανακοινώθηκε ώρα): Ρ. Σερμπάν – Λ. Νέος (διπλό μικτό)

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ
12:00 Εθνική Γυναικών – Μαυροβούνιο (2ος αγώνας)
19:00 Εθνική Ανδρών – Μονακό (2ος αγώνας)

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ
13:00 Γυναίκες: Μ. Αγγελοπούλου / Ζ. Κωνσταντοπούλου – Λίχτενσταϊν (3ος αγώνας)
16:00 Άνδρες: Γ. Χρυσοστόμου / Α. Λιοτατής – Σαν Μαρίνο (2ος αγώνας)

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ
14:15 Εθνική Γυναικών – Λουξεμβούργο (2ος αγώνας)
21:00 Εθνική Ανδρών – Μαυροβούνιο (2ος αγώνας)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (17:00-19:30)
Π. Πανάρετος, Ομ. Ζαγκάς (50μ. πρόσθιο Α), Χ. Νικολαΐδου (100μ. ύπτιο Γ), Φ. Ιακωβίδης, Τρ. Χατζηχριστοφόρου (100μ. ύπτιο Α), Θ. Τσιοπανής (100μ. ελεύθερο Α), Χ. Παπαδοπούλου (100μ. πεταλούδα Γ), Ζ. Παύλου, Σ. Μούγης (100μ. πεταλούδα Α), Α. Σιεκόλεβα, Ι. Ιωάννου (200μ. πρόσθιο Γ), Θ. Τσιοπανής (200μ. πρόσθιο Α), Σκυταλοδρομίες (4χ200μ. ελεύθερο Α & Γ)

ΣΤΙΒΟΣ
17:00 Δ. Χαραλάμπους, Σ. Ιωαννίδου (Ύψος Γ – τελικός), 17:30 Σ. Αυγουστίνου, Α. Χατζηθεωρή (100μ. Α), Γ. Κονιαράκης (Σφαιροβολία Α – τελικός), 17:55 Α. Δημητριάδης, Κ. Χρίστου (400μ. Α), 18:20 Ε. Κριούκοφ, Χ. Παντελίδης (Μήκος Α – τελικός), Ν. Ευαγγελίδου (800μ. Γ – τελικός), 18:30 Π. Μιχαηλίδης, Σ. Σπύρου (800μ. Α – τελικός), 18:45 Ντ. Χάντζλικ, Μ. Παναγιώτου (5.000μ. Γ – τελικός), 19:15 Μ. Αριστοτέλους (Επί Κοντώ Γ – τελικός), 19:50 Σ. Ανδρέου, Σ. Κολομεΐτεβα, Μ. Πισσιάρα (100μ. Γ – τελικός), 20:05 Tελικός 100μ. Α