Αρχίζει σήμερα η αγωνιστική δράση στους 18ους ΑΜΚΕ

Αρχίζει σήμερα η αγωνιστική δράση στους 18ους ΑΜΚΕ

Η χθεσινοβραδινή τελετή έναρξης στην παλιά πόλη της Μπούντβα άνοιξε την αυλαία των 18ων Αγώνων Μικρών Κρατών Ευρώπης και έφτασε επιτέλους η ώρα και για την αγωνιστική δράση. Περίπου 80 από τους 140 αθλητές της κυπριακής αποστολής ρίχνονται σήμερα στη μάχη, την ώρα που η αναμονή συνεχίζεται ακόμη μία μέρα για τους υπόλοιπους – οι 41 του Στίβου, οι 11 της Σκοποβολής, δύο αντισφαιριστές και κάποιοι κολυμβητές, αναλόγως ποιοι θα λάβουν μέρος στις σημερινές σκυταλοδρομίες, κάνουν… ντεμπούτο αύριο.

Η σημερινή μέρα περιλαμβάνει αγώνες και για τις τέσσερις εθνικές μας ομάδες (Ανδρών-Γυναικών σε Καλαθόσφαιρα και Πετόσφαιρα), που θα επιχειρήσουν να θέσουν τις βάσεις για μετάλλιο. Δράση υπάρχει και στο Μπιτς Βόλεϊ, όπου μάλιστα το γυναικείο μας δίδυμο θα δώσει δύο αγώνες, ενώ διπλή υποχρέωση θα έχουν σήμερα και οι ομάδες Ανδρών και Γυναικών στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση.

Στο τένις αγωνίζονται οι τέσσερις από τους έξι αντισφαιριστές μας, με δύο αθλητές και δύο αθλήτριές μας να δίνουν μονούς αγώνες με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ αγώνες για πρόκριση δίνουν και οι έξι αθλητές μας στο Τζούντο, άθλημα του οποίου μάλιστα οι ατομικοί αγώνες ολοκληρώνονται σήμερα, με τους απογευματινούς τελικούς (την Πέμπτη θα γίνουν οι ομαδικοί). Τέλος, το απόγευμα θα είναι… γεμάτο από Κολύμβηση (απευθείας τελικοί), με τέσσερις αθλητές και τέσσερις αθλήτριες να βουτάνε για ατομικά αγωνίσματα, ενώ το πρόγραμμα του αθλήματος περιλαμβάνει και σκυταλοδρομία (4χ100μ.)

Όπως γίνεται αντιληπτό, μετάλλια τη σημερινή μέρα μπορούν να προκύψουν μόνο από Τζούντο και Κολύμβηση κι ελπίζουμε η κυπριακή αποστολή να μπει στη διοργάνωση με το δεξί.

Αναλυτικά οι κυπριακές συμμετοχές της 1ης μέρας των 18ων ΑΜΚΕ:

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ

10:00 Εθνική Γυναικών – Ισλανδία

21:00 Εθνική Ανδρών – Σαν Μαρίνο

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

11:00 Γυναίκες: Μ. Αγγελοπούλου / Ζ. Κωνσταντοπούλου – Λουξεμβούργο

18:00 Γυναίκες: Μ. Αγγελοπούλου / Ζ. Κωνσταντοπούλου – Μαυροβούνιο

19:00 Άνδρες: Γ. Χρυσοστόμου / Α. Λιοτατής – Μαυροβούνιο

ΤΕΝΙΣ

11:00 Μονό Ανδρών: Μ. Ευσταθίου, Σ. Σάββα (Φάση των 16)

Ακολουθείται από Μονό Γυναικών: Ρ. Σερμπάν, Μ. Σιοπαχά (Φάση των 16)

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

11:00 Γυναίκες: Φ. Μελετιέ / Κ. Μελετιέ / Λ. Κουρέα (1ος αγώνας)

12:30 Άνδρες: Μ. Γιάγκου / Γ. Γιάγκου / Χ. Χριστόνοφ (1ος αγώνας)

16:30 Γυναίκες: Φ. Μελετιέ / Κ. Μελετιέ / Λ. Κουρέα (2ος αγώνας)

18:30 Άνδρες: Μ. Γιάγκου / Γ. Γιάγκου / Χ. Χριστόνοφ (2ος αγώνας)

ΤΖΟΥΝΤΟ

11:00 Γυναίκες: Σ. Ασβεστά (52kg), N. Ευριπίδου (63kg)

11:00 Άνδρες: Γ. Μπαλαρζισβίλι (60kg), Ρ. Κουρτίδης (73kg), Αρ. Μιχαήλ (81kg), Γ. Κρουσσανιωτάκης (90kg)

17:00: Τελικοί και απονομές Ανδρών & Γυναικών

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ

18:45 Εθνική Ανδρών – Μάλτα (1ος αγώνας)

21:00 Εθνική Γυναικών – Μαυροβούνιο (1ος αγώνας)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 17:00 – 19:30

100μ. ελεύθερο Γυναικών: Κ. Αντωνίου, Τ. Παπαπέτρου

100μ. ελεύθερο Ανδρών: Ομ. Ζάγκας

200μ. πεταλούδα Γυναικών: Χ. Παπαδοπούλου

200μ. πεταλούδα Ανδρών: Ζ. Παύλου

200μ. ύπτιο Ανδρών: Σ. Μουγής

200μ. Μικτό Γυναικών: Α. Σιεκόλεβα

200μ. Μικτό Ανδρών: Θ. Τσιοπανής

4χ100μ. Ελεύθερο Γυναικών: Σκυταλοδρομία

4χ100μ. Ελεύθερο Ανδρών: Σκυταλοδρομία