Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Λέστερ και έφτασε τις 10 συνεχόμενες νίκες

Μετά το πέρας των δύο πρώτων αγωνιστικών κανείς δεν περίμενε την Άρσεναλ να βρίσκεται γερά στο κόλπο του τίτλου στα τέλη του Οκτώβρη. Οι «κανονιέρηδες» μετά τις δύο ήττες από Τσέλσι και Σίτι, τρέχουν ένα σερί 7 νικών και βρίσκονται δύο μόλις βαθμούς πίσω από Σίτι και Λίβερπουλ και μαζί με Τσέλσι και Τότεναμ. Σπουδαία παράσταση από τον Μεσούτ Οζίλ που πέτυχε ένα τέρμα και ουσιαστικά έφτιαξε τα άλλα δύο.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Ιεανάτσο απέφυγε τον Λιχτστάινερ κι έκανε το σουτ αλλά ο Χόλντινγκ έβαλε την κόντρα κι έσωσε, ενώ στο 6’ ο άσος της Λέστερ έκανε νέο σουτ με τον Λένο να διώχνει αυτή τη φορά. Η Λέστερ είχε μπει καλύτερα και στο 10’ ο Λένο αναγκάστηκε να σώσει μετά από πλασέ του Ιεανάτσο και στο 17’ δεν δόθηκε πέναλτι μαρς σε χέρι του Χόλντινγκ ενώ στο 20’ ο Γερμανός κίπερ πραγματοποίησε ακόμη μια μεγάλη απόκρουση σε κεφαλιά του Μαγκουάιρ από κοντά. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 25’ το σουτ του Λακαζέτ έφυγε λίγο έξω και στο 27΄η Σέντρα του Περέιρα πέρασε λίγο πάνω από το κεφάλι του Βάρντι. Και τελικά στο 31΄ο Τσίλγουελ κινήθηκε από αριστερά κι έβγαλε τη σέντρα με τον Μπεγερίν να βρίσκει την μπάλα και να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1.

Στο 33’ ο Σμάιχελ είπε όχι σε μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τζάκα και στο 44’ ήρθε η ισοφάριση για την Άρσεναλ. Ο Οζίλ ξεκίνησε την κούρσα από το κέντρο, άνοιξε δεξιά στον Μχιταριάν κι εκείνος βρήκε πάλι τον Γερμανό που με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 1-1.

Η Άρσεναλ πίεσε στην επανάληψη και στο 49’ μετά από λάθος του Μεντί ο Λακαζέτ έκλεψε αλλά το σουτ του κόντραρε σε σώματα και στην εξέλιξη της φάσης ο Μχιταριάν έπεσε το γυριστό που έφυγε έξω. Στο 58ο όμως η Λέστερ άγγιξε το γκολ καθώς μετά από κόρνερ ο Ντιντί πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Λένο.

Και στο 63’ ο Οζίλ έβγαλε μαγική κάθετη στον Μπεγερίν, εκείνος έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Ομπαμεγιάνγκ που μόλις είχε μπει στο ματς, έκανε το 2-1 σε κενή εστία. Οι «κανονιέρηδες» μάλιστα στο 66’ έκρυψαν την μπάλα, ο Λακαζέτ, έδωσε στον Οζίλ κι εκείνος σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ομπαμεγιάνγκ που ξανά σε κενό τέρμα έκανε το 3-1. Στο 76ο λεπτό Λακαζέτ μετά από νέα πάσα του Οζίλ σχεδόν σε κενή εστία πλάσαρε στον πεσμένο Σμάιχελ και στο 80’ ο Έμερι έβγαλε τον Οζίλ με τον κόσμο της Άρσεναλ να τον αποθεώνει. Ο Λακαζέτ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 84’, πλασάροντας άστοχα από κοντά,

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Λιχτστάινερ (61’ Ομπαμεγιάνγκ), Μπεγερίν, Μουστάφι, Τζάκα, Οζίλ (80’ Ράμσεϊ), Χόλντινγκ, Τορέιρα, Μχιταριάν (61’ Γκουεντουζί), Ιβόμπι, Λακαζέτ

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τσίλγουελ, Περέιρα (68’ Γκεζάλ), Μαγκουάιρ, Έβανς, Αμαρτέι, Μεντί, Ντιντί, Μάντισον (74’ Οκαζάκι), Βάρντι, Ιεανάτσο (61’ Ολμπράιτον)