Λουντογκόρετς – ΑΕΚ 0-0: Zωντανή στη Βουλγαρία όμως η ισοπαλία δεν ήταν αρκετή.

Λουντογκόρετς - ΑΕΚ 0-0: Zωντανή στη Βουλγαρία όμως η ισοπαλία δεν ήταν αρκετή.

Στη λευκή ισοπαλία τελείωσε το παιχνίδι της ΑΕΚ κόντρα στην Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, όμως καμιά δεν ήταν αποτελεσματική. Το αποτέλεσμα αυτό μάλιστα σημαίνει και τον μαθηματικό αποκλεισμό και των δυο ομάδων απ’ τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ. Ζυρίχη και Μπάγερ Λεβερκούζεν συνεχίζουν στον επόμενο γύρο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στον αγώνα. Μόλις στο 3’ ο Ρενάν έκανε το λάθος, όμως το σουτ του Ακοράν από αρκετή απόσταση πέρασε έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ασούμπρε βρέθηκε με χώρο στην περιοχή όμως το πλασέ του σταμάτησε ο Ρενάν. Στο 13’ ο Τρισκόφσκι εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω απ’ την εστία της Λουντογκόρετς. Στο 21’ ο Μαρσελίνιο δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 29’ με σουτ του Τρισκόφσκι το οποίο βρήκε έτοιμο τον Ρενάν. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το τέρμα. Στο 40’ ο Κεσερού πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Τόνιο μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτόα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε μεγάλη ευκαιρία με προβολή από καλή θέση μετά από μπαλιά του Σισίνιο. Στο 44’ ήρθε και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με τον Βάντερσον να κάνει το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει στον Καταλά, και τον Τόνιο να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αρκετές δυνατές μονομαχίες απ’ τις δυο ομάδες. Πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 57’ όταν ο Γιάννου πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, με τον Ρενάν όμως να μπλοκάρει σταθερά. Γενικότερα οι φάσεις ήταν ελάχιστες στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 74’ ο Μαρσελίνιο απείλησε με ένα σουτ το οποίο κόντραρε μάλιστα σε αμυντικό της ΑΕΚ, όμως ο Τόνιο του είπε όχι. Στο επόμενο λεπτό η Λουντογκόρετς είχε την καλύτερη της στιγμή, καθώς ο Μότι σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι. Στο 84’ ο Τόνιο είπε όχι σε μια κεφαλιά του Βάντερσον. Στο 94’ ο Σβιέρτσοκ απείλησε με ένα συρτό διαγώνιο σουτ, με τον Τόνιο να λέει όχι. Έτσι το παιχνίδι τελείωσε στο 0-0.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Λουντογκόρετς (Στράφκοφ): Ρενάν, Νατάναελ, Νεντιάλκοφ, Μότι, Σισίνιο, Μαρσελίνιο, Ντιάκοφ (66′ Σάσια), Καμπανιάρο, Βάντερσον, Λουκόκι, Κεσερού (77′ Σβιέρτσοκ)

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Ιγκόρ, Καταλά, Γκονζάλες, Ιωάννου, Χέφελ, Γκαρσία, Ασούμπρε (71′ Τέτε), Τρισκόφσκι (88′ Κωνσταντίνου), Ακοράν (80′ Φλοριάν), Γιάννου

Κίτρινες Κάρτες: Καμπανιάρο, Νατάναελ, Ντιάκοφ, Μότι / Γιάννου, Ιγκόρ, και Γκονζάλες