Πάφος-Νέα Σαλαμίνα 1-3: Μεγάλη νίκη για τους «ερυθρόλευκους» στην Πάφο

Μεγάλη νίκη πέτυχε στην Πάφο η Νέα Σαλαμίνα επί της τοπικής ομάδας με 1-3 και παραμένει σταθερά στην πρώτη εξάδα, φθάνοντας τους 26 βαθμούς. Από την άλλη, η Πάφος δέχθηκε μια οδυνηρή ήττα, μένοντας στους 14 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σε αναγνωριστικούς ρυθμούς άρχισε ο αγώνας στην Πάφο. Η γηπεδούχος ομάδα ήταν πιο απειλητική στο ξεκίνημα και στο 8’ ο Σιρόκ με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση. Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο , με την Νέα Σαλαμίνα να στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ στο 28’, όταν ο Μιντίκκης σούταρε από πολύ μακριά και πέτυχε ένα καταπληκτικό τέρμα για το 0-1. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Πάφος ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο, έχοντας την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 52’, όταν η εκτέλεση φάουλ του Ανγκούλο έφυγε λίγο άουτ. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε δύο καλές ευκαιρίες μέσα σ’ ένα λεπτο με δύο ισάριθμες ευκαιρίες του Ρομάν Γκολομπάρτ. Στο 65’, ο Ελουντού έκανε την σέντρα, ο Σικόρσκι πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Μολ σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Από το κόρνερ του Κορέια, ο Γκολομπάρτ και πάλι έκανε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ. Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι στο 78’ σε πτώση του Κίνγκσλεϊ στην περιοχή και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 0-2. Ο Λουλίνια με φανταστικό σουτ στο 85′ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η Πάφος μείωσε το σκορ στο 87’ με πλασέ του Ανγκούλο, αλλά η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε και τρίτο γκολ στο 90+1’ με σουτ του Νουρ από πολύ μακριά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

Πάφος: Μολ, Καρώ, Χολτ (72′ Ζαντής), Σιρόκ, Φιλιώτης, Κουλς (52′ Λουλίνια), Φολμπρεχτ, Μπάνγκααρντ, Ζίβουλιτς (61′ Πάβελ), Ανγκούλο, Ράκελς

Νέα Σαλαμίνα:  Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ (87′ Άγκους), Χριστοφόρου, Μιντίκκης, Κορέια, Ρέινολντς (78′ Λεμέσιος), Νουρ, Ελουντού (76′ Τζαϊλσον), Σικόρσκι, Κίνγκσλεϊ

Σκόρερς: 87′ Ανγκούλο/ 28′ Μιντίκκης, 79′ Κίνγκσλέϊ (πέν.), 91′ Νουρ

Κίτρινες:  Φόλμπρεχτ, Σιρόκ, Φιλιώτης, Ανγκούλο/ Γκολομπάρτ