Στον 3ο γύρο του Ρολάν Γκαρός ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 3-1 σετ τον Ούγκο Ντέλιεν από τη Βολιβία και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός. Ο αγώνας διήρκησε δυο ώρες και 49 λεπτά.

Παρότι έχασε το πρώτο σετ, ο πρωταθλητής μας έκανε μια αντεπίθεση διαρκείας στη συνέχεια και κέρδισε τα τρία επόμενα που ακολούθησαν, φτάνοντας στην επικράτηση με 3-1. Το τελευταίο σετ του αγώνα ήταν για γερά νεύρα όμως ο Τσιτσιπάς κατάφερε να βρει τις λύσεις απέναντι στον παθιασμένο Ντέλιεν και να πάρει τη νίκη.

Ο αγώνας του Τσιτσιπά στον επόμενο γύρο του Ρολάν Γκαρός είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Παρασκευή. Ο Ελλαδίτης θα αγωνιστεί με τον νικητή του ζευγαριού Κραΐνοβιτς-Καρμπαγιές Μπαγιένα.

Ο αγώνας

Ο Τσιτσιπάς μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 3-1 στο πρώτο σετ όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο πρωταθλητής μας υπέπεσε σε αρκετά λάθη και έδωσε την ευκαιρία στον Ντέλιεν να ανατρέψει στην κατάσταση και να κερδίσει το σετ με 6-4, παρά τον τραυματισμό που είχε στον αστράγαλο.

Στο δεύτερο σετ ωστόσο ο Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός. Ο 20χρονος τενίστας κέρδισε καθαρά το σετ με 6-0, κάνοντας τρία μπρέικ στον Βολιβιανό ο οποίος δεν κατάφερε να κοντράρει τον Ελλαδίτη. Και στο τρίτο σετ κυριάρχησε ο Τσιτσιπάς ο οποίος το κέρδισε με 6-3, υπερασπιζόμενος το σερβίς του και κάνοντας παράλληλα δυο μπρέικ στον Ντέλιεν.

Το τέταρτο σετ ήταν αρκετά περίεργο. Ο Ντέλιεν έκανε το μπρέικ με το «καλημέρα» βάζοντας πίεση από την αρχή στον Τσιτσιπά. Ο Ελλαδίτης έδειξε αδικαιολόγητη νευρικότητα στο σετ η οποία του στοίχισε κάποιους πόντους. Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να επιστρέψει στο σετ και να κάνει το μπρέικ, φέρνοντας το παιχνίδι στο 4-4. Στο δέκατο σετ, ενώ το σκορ βρισκόταν στο 5-4, ο Τσιτσιπάς απώλεσε τρία match points και έδωσε την ευκαιρία στον Ντέλιεν να ισοφαρίσει σε 5-5. Τελικά ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κερδίσει το σετ με 7-5, κάνοντας το μπρέικ στο 12ο game, φτάνοντας έτσι στην πρόκριση για τον επόμενο γύρο του τουρνουά.

Τα σετ: 4-6, 6-0, 6-3,7-5