Βαλένθια – Γιουβέντους 0-2: Καθάρισε από το σημείο του πέναλτι

Η Γιουβέντους έχασε με κόκκινη τον Ρονάλντο από το 29’ αλλά απέδρασε με 2-0 από την έδρα της Βαλένθια χάρις σε δύο εκτελέσεις πέναλτι του Πιάνιτς.

Παρά το σοκ της αποβολής του Κριστιάνο Ρονάλντο από νωρίς, η Γιουβέντους πέρασε με 2-0 από την έδρα της Βαλένθια, χάερις σε δύο εκτελέσεις πέναλτι του Πιάνιτς.

Στο 10ο λεπτό ο Ρονάλντο σέντραρε για τον Μάντζουκιτς, ο οποίος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά ενώ στο 17’ ο Μπερναρντέσκι έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Κεντίρα έχασε το άχαστο εξ επαφής.

Οι «μπιανκονέρι» πίεσαν κι άλλο και στο 20ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή του Νέτο, ο Ματουϊντί πλάσαρε αλλά ο Μουρίγιο έσωσε στη γραμμή και στο 29’ ήρθε η ψυχρολουσία για τους Ιταλούς.

Μετά από μια αψιμαχία με τον Μουρίγιο ο Κριστιάνο ακούμπησε λίγο τον άσο της Βαλένθια στο κεφάλι και ο ρέφερι τον απέβαλλε με πολύ ανύπαρκτη απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα (πρώτη του στο Τσάμπιονς Λιγκ). Ο Πορτογάλος αντέδρασε έντονα και μάλιστα ξέσπασε σε κλάματα αποχωρώντας από το ματς.

Στο 39’ ο Μπατσουαγί έκανε το σουτ αλλά ο Σέζνι έπεσε και απομάκρυνε, ενώ στο 43’ η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι και ο Πιάνιτς από τα 11 μέτρα έκανε το 0-1.

Και μάλιστα στο 49’ ο Μουρίγιο γκρέμισε τον Κιελίνι μετά από κόρνερ μέσα στην περιοχή της Βαλένθια, ο ρέφερι έδωσε νέο πέναλτι και ο Πιάνιτς με νέο εύστοχο χτύπημα έκανε το 0-2.

Στο 65ο λεπτό ο Σέζνι απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σολέρ, ενώ στο 80’ μετά από κόρνερ του Παρέχο, ο Ροδρίγο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 86ο λεπτό ο Κόστα έκανε το σουτ από μακριά αλλά ο Νέτο απέκρουσε σε μια φάση στην οποία ο Κόστα τραυματίστηκε.

Στο 90+6′ ο Ρουγκάνι έκανε πέναλτι στον Γκάμπριελ, αλλά ο Σέζνι είπε όχι στην εκτέλεση του Παρέζο και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Βαλένθια (Μαρσελίνο): Νέτο, Βέζο, Γκάμπριελ, Μουρίγιο, Γκάγια, Σόλερ, Παρέχο, Βας, Γκουέδες, Ροντρίκο, Μπατσουαγί

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέζνι, Σάντρο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κανσέλο, Πιάνιτς, Ματουιντί, Κεντίρα, Ρονάλτο, Μάντζουκιτς, Μπερναντέσκι

Σκόρερ: – / Πιάνιτς (5΄, 49΄)

Κίτρινες κάρτες: Παρέχο (44΄), Μουρίγιο (50΄), Βέζο (54΄) / Σάντρο (59΄)

Αποβολές: – / Ρονάλτο (30΄)